Jak większość świąt hinduistycznych, Diwali (Dipawali), jest świętem ruchomym, ustalanym według kalendarza księżycowego. W tym roku początek Święta Światła przypada 23 października, a całe obchody będą trwać, jak co roku, pięć dni! W tym czasie całe Indie rozbłysną milionami maślanych lampek, poustawianymi gdzie się tylko da, a przede wszystkim wokół domów, w oknach i przed drzwiami domostw. W niebo wystrzelą race, fajerwerki i sztuczne ognie. Będzie wielki huk i wielki blask. Światło i dźwięk w wydaniu hardcorowym.

Mitologiczne i religijne korzenie Diwali tkwią w odległej przeszłości Wed i Puran – ksiąg świętych i starożytnych. Jak to zwykle w hinduizmie – w różnych rejonach Indii Szerokopojętych przywołuje się pamięć różnych zdarzeń i różnych bogów i, jak zwykle, chodzi o zwycięstwo dobra nad złem.

Patronką Diwali jest Bogini Lakszmi, „małżonka”, czyli żeńska energia (śakti) Boga Wisznu. Ta łagodna istota, pełna skromności, oddania i życzliwości, opiekuje się, między innymi, naszymi sakiewkami – jest Boginią powodzenia i prosperity, a światło palonych na jej cześć lampek ma zwabić do naszych domów brzęczącą monetę (i szeleszczące banknoty).

Ale Bogini zapewnia także opiekę ludzkim siedzibom i dba o dobre plony.

Na różnych obszarach Subkontynentu (i poza nim) świętowanie Diwali przybiera nieco odmienne formy, wszędzie jednak musi byś dużo światła (i dużo huku), spotkania rodzinne, prezenty i słodycze tak słodkie, że gdyby istniał Bóg Słodkości (pewnie taki istnieje wśród 100000 indyjskich bóstw) pewnie uznałby je za… zbyt słodkie. Niektóre ciastka ozdobione są srebrną, a czasem (zależy od ilości rupii na ich zakup przeznaczonych) złotą blaszką. Złoto i srebro są prawdziwe, a blaszka tak cieniutka, że można ją zjeść bez obaw, a nawet, podobno, z korzyścią dla zdrowie.

W Nepalu Diwali nazywane bywa także Tihar. Specyfiką tutejszych obchodów jest Dzień Krowy, Dzień Psa i Dzień Wrony. Krowa jest symbolem matki karmicielki, Matki Ziemi, którą zawsze można „wydoić”, by nakarmić ludzkość. Krowy ozdabiane są tego dnia girlandami ze złocistych aksamitek, a na czołach noszą odświętne znaki i symbole. Drugi dzień Diwali to Dzień Psa – na co dzień te nieszczęsne zwierzaki wiodą żywot dość plugawy, ale od święta dostają poczęstunek, girlandę na szyję i tikkę na czoło. Pies symbolizuje uczciwość, wierność i oddanie.

Nie mam pojęcia, co symbolizuje wrona, ale te właśnie ptaszyska raczy się smakołykami trzeciego dnia świąt (girland nie pozwalają sobie założyć).

Ostatni dzień Diwali to Dzień Brata i Siostry (czwartego dnia robi się różne rzeczy w zależności od rejonu).

Diwali to święto bardzo rodzinne, bliskość, życzliwość i wzajemne obdarowywanie się prezentami przywodzą na myśl naszą Wigilię, ale jest to również święto … biznesu. Kończy się rok rozliczeniowy, zakłada się i święci nowe księgi przychodów i rozchodów. Kupcy i biznesmeni podsumowują minione 12 miesięcy i snują plany na kolejny rok, licząc na przychylność Lakszmi (a także Ganeśi).

Ze świętem związanych jest wiele legend i mitów, ale o tym innym razem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Filter