Bateshwar

Od niepamiętnych czasów w Bateshwarze odbywają się doroczne jarmarki – Bateshwar Fair. Głównym towarem, jaki można kupić, sprzedać lub po prostu podziwiać, są zwierzęta gospodarskie: bydło, wielbłądy, słonie, konie i kozy.

Targi w Bateshwar przyciągają także kupców innych branż, powstają więc stragany i sklepiki handlujące czym tylko się da – od przypraw, poprzez kosmetyki, rzemiosło, dewocjonalia aż po sprzęty gospodarstwa domowego i meble. Nie brak też straganów serwujących rozmaite lokalne przekąski.

Wielki targ w Bateshwarze ma charakter radosnego i gwarnego festynu. Wraz z kupującymi i sprzedającymi do wsi ściągają jednocześnie rzesze pielgrzymów, by zanurzyć się w świętych wodach Jamuny, zmyć grzechy i złożyć hołd Śiwie.

Kolorowy, rozgadany i odświętny tłum bawi się i modli, handluje i pielgrzymuje po świątyniach. W takim odpustowym tłumie nie może zabraknąć kuglarzy, grajków i wróżbitów.

Od kilku dekad głównym wydarzeniem towarzyszącym Bateshwar Fair jest Horse Show – pokaz ujeżdżania koni, w którym biorą udział jeźdźcy z Policji Konnej i klubu jeździeckiego Royal Avagarh Risala. Lokalni właściciele koni chętnie przyłączają się do pokazów. Właściciele wielbłądów nie pozostają bezczynni i również organizują konkursy piękności i pokazy sprawności swoich wierzchowców.

Odbywający się na przełomie szczególnie pomyślnych miesięcy Kartik i Agrahayana (październik/listopad) Bateshwar Fair uważany jest za jeden z największych tego typu targów w całych Indiach, a że towarzyszą mu rozmaite wydarzenia religijne, towarzyskie i rozrywkowe, jest też jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Filter