Klasztor Hemis znajduje się niedaleko Leh i słynie ze spektakularnych obchodów ku czci Guru Rimpocze (Padmasambhawy), uważanego tutaj za kolejne wcielenie Buddy i przez tegoż Buddę osobiście zapowiedziane. Historycznie Padmasambhawa był buddyjskim mędrcem i joginem, który zaniósł nauki Buddy z Indii do Tybetu i tym samym stał się ojcem jednej z najbardziej malowniczych i najbardziej pokojowych religii świata, jaką jest buddyzm tybetański, zwany również potocznie lamaizmem.

Według tradycji, Guru Rimpocze urodził się w roku Małpy, a że taki rok powtarza się w cyklicznym obiegu tybetańskiego zwierzyńca astrologicznego co12 lat, to i święto obchodzone jest hucznie co dwanaście lat właśnie, choć mniej hucznie obchodzone jest co roku. Kolejne wielkie obchody szykują się w roku przyszłym, 2016.

Podczas święta „cywilni” mieszkańcy Hemis i okolic przywdziewają piękne stroje, zwłaszcza nakrycia kobiecych głów wzbudzają podziw, mieniąc się od haftów, pereł, turkusów i innych kamieni. Mnisi i lamowie również ubierają się szczególnie, wkładając rytualne nakrycia głów, a ci, którym przypadła rola tancerzy, przebierają się w niezwykle barwne i widowiskowe kreacje i nakładają maski istot, które mają uosabiać. Tańce, najbardziej ezoteryczny i tajemniczy rytuał obchodów, odbywają się na dziedzińcu, a czasem w znajdującej się po prawej stronie sali modlitewnej Dukhang. Tańcom i ceremoniom towarzyszy charakterystyczna, hałaśliwa, ale pełna mocy i harmonii muzyka, wykonywana między innymi na miedzianych trzymetrowych trąbach, cymbałach i bębenkach.

W czasie cyklicznego święta wystawiana jest na widok publiczny tanka (tybetańskie malowidło o charakterze religijnym) przedstawiająca Padmasambhawę. Zabytkowy, przepięknie ozdobiony kamieniami półszlachetnymi i perełkami obraz ogląda światło dzienne tylko w czasie obchodów urodzin Guru Rimpocze, co dwanaście lat i wyniesienie obrazu z ukrycia jest centralnym punktem porannego rytuału rozpoczynającego święto.

Obchodom religijnym, które same w sobie są dla turystów nie lada atrakcją, towarzyszy także coś w rodzaju odpustu, jarmarku czy festynu ludowego. Na barwnych straganach można kupić miejscowe rękodzieło, biżuterię, kamienie, tkaniny, stroje i rozmaite dewocjonalia. W klasztorze, we wsi i pomiędzy nimi jest gwarno, ludno i radośnie. I choć główne rytuały religijne wykonywane są z pełną solennością i oddaniem, spotkania rodzinne i towarzyskie również stanowią nieodłączną część obchodów.

Cykliczne obchody urodzin Padmasambhawy uważane są za najważniejsze, największe i najuroczyściej obchodzone święto w Ladakhu, a sam klasztor to główna świątynia linii Kagyu, jednej z czterech szkół buddyzmu tybetańskiego. Historia Klasztoru sięga XI wieku i jest, według tradycji, związana z osobą samego Naropy, drugiego nauczyciela w Linii Przekazu szkoły Karma Kagyu. W klasztorze Hemis odnaleziono cenny manuskrypt opisujący żywot Naropy i jego nauczyciela, wielkiego jogina Tilopy. Według tekstu, obaj guru przebywali w klasztorze Hemis, a jako że Naropa, który zasłynął, między innymi jako opat i „rektor” uniwersytetu buddyjskiego w Nalandzie, uważany jest za założyciela linii Kagyu, klasztor, w którym przebywał, medytował i nauczał uznawany jest za główny, niejako macierzysty klasztor tej linii.

Za sprawą rosyjskiego dziennikarza i poszukiwacza sensacji, Mikołaja Notowicza, przez jakiś czas krążyły plotki, poparte jego publikacjami, że w klasztorze przechowywana jest również apokryficzna ewangelia opisująca „indyjski okres w życiu Jezusa”. Notowicz przyznał się później do mistyfikacji, ale kto wie, coś mogło być na rzeczy, bo w każdej bajce jest ponoć ziarno prawdy. Klasztor, z racji swej starożytności i znaczenia, z pewnością skrywa wiele sekretów, ale najważniejszym z nich jest przekazywana z mistrza na ucznia, od wielu wieków, a według tradycji od samych prapoczątków, metoda praktyki prowadząca do rozpoznania Pustki i iluzoryczności bytów i zjawisk.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Filter