Magnetic Hill

Gdzieś na górskich pustkowiach, pomiędzy szczytami Himalajów i graniami Karakorum, znajduje się miejsce, które niejako po drodze, wabi wędrowców swoją odmiennością, wyjątkowością, czy jak tam jeszcze można określić dziwne właściwości, które z niepozornego kawałka górskiej drogi czynią atrakcję zarówno dla turystów, jak i dla miejscowych, którzy zresztą skwapliwie oznakowali miejsce geologiczno-magicznego cudu.

Trzydzieści kilometrów od stolicy Ladakhu, wznosi się Magnetyczne Wzgórze, a może raczej należałoby powiedzieć – górska highway wspina się po zboczu tajemniczego Magnetic Hill, tyle, że niektórzy twierdzą, iż całe zbocze jest jedynie iluzją, złudzeniem optycznym, a natura po prostu płata nam figla, drwiąc sobie z naszych zmysłów i zdolności percepcji. Może i tak, jednak każdy może osobiście doświadczyć działania owych iluzorycznych sił. Wystarczy we wskazanym miejscu wyłączyć silnik pojazdu i poczekać. Za maleńką chwilę nasze auto potoczy się samobieżnie w górę zbocza, co prawda z szybkością niewielką – pomiędzy 5 a 20 kilometrów na godzinę – ale za to niewątpliwie i niepodważalnie. Magnetic Hill to miejsce, gdzie samochody same jadą, bez żadnego napędu. Jakaś niewidzialna siła ciągnie pojazd ku górze. Jeśli to złudzenie i jeśli w istocie zbocze nachylone jest ku dołowi, to musi być to złudzenie niezwykle potężne i już samo w sobie stanowi nie lada atrakcję. Jednak nikt nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego samochód odwrócony w przeciwnym kierunku również się porusza… Krążą również opowieści pilotów, którym zdarzyło się przelatywać nad zagadkowym terenem, a policyjnych i innych patrolujących helikopterów tu całkiem sporo, którzy twierdzą, że ich statki powietrzne zaczynają trząść się i wibrować. Zwykle załogi helikopterów i samolotów starają się ominąć newralgiczny punkt nad szarym wężem górskiej drogi.

Realiści, niewierzący w cuda i niezbadane siły natury, mogą się upierać ile wlezie, że to kosmiczny żart, spowodowany brakiem widocznego horyzontu, co sprawia, że obiekty poziome wydają się wertykalne i na odwrót. Są też teorie o fałszywej perspektywie, ale, prawdę mówiąc, nie napotkałam żadnego zadowalającego wytłumaczenia tego dość spektakularnego fenomenu. Samochody toczą się pod górę i już. I tylko w tym jednym miejscu, na tym jednym jedynym odcinku wielokilometrowej drogi. Może to czary, a może i nie, jednak warto tego doświadczyć.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Filter