Nuwara Eliya nie bez kozery nazywana jest Małą Anglią. Miasto zostało założone przez słynnego brytyjskiego podróżnika Samuela Bakera z myślą o rodakach żyjących i pracujących na terenie Brytyjskich Indii. O wyborze miejsca zadecydowało nie tylko atrakcyjne położenie u stóp Pidurutalagala, najwyższej góry na wyspie, ale i fantastyczny, łagodny i ciepły klimat. Temperatura latem nigdy nie przekroczyła tu 28 stopni, a zimą nigdy nie spadła poniżej kilku stopni Celsjusza (średnio 10-12). Wokół tej baśniowej enklawy rozciąga się wspaniały krajobraz ze wzgórzami, wodospadami, jaskiniami, zielonymi plantacjami herbaty i przebogatym królestwem zwierząt.
Samo miasto ma zdecydowanie kolonialny charakter i wiele budynków przypomina epokę słusznie minioną, a jednak wywołującą nostalgię i pobudzająca wyobraźnię. Kościół Świętej Trójcy z przylegającym do niego brytyjskim cmentarzem, przepięknie utrzymany Park Wiktorii pełen barwnego i rozświergotanego ptactwa, i jedno z najpiękniejszych w całej Azji pole golfowe, wszystko to przywołuje czasy białych kupców, urzędników i plantatorów, którzy spędzali tu swoje wakacje polując, żeglując po jeziorze, grając w golfa, polo i krykieta, popijając whisky i ciesząc się łagodnością tutejszej aury. Ładując akumulatory do dalszej owocnej pracy ku chwale imperium wymordowali niemal wszystkie okoliczne słonie, a według miejscowej legendy, w grób brytyjskiego gubernatora co roku wali piorun, żeby zakłócić mu spokój i przypomnieć potomnym, że miał on na sumieniu kilka tysięcy szarych olbrzymów. Wszak zabicie słonia to wielki grzech, nie tylko religijny, ale też ekologiczny.

Dla turystów Nuwara Eliya to dziś po prostu przepiękne miejsce pełne duchów i wspomnień, ale przede wszystkim pełne słońca i soczystej zieleni.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Filter